اگرچه ممکن است سطح pH آب اولین چیزی که به آن فکر می کنید در مورد کیفیت آب شما باشد ، داشتن سطح PH نامتعادل می تواند باعث سردردهای خانگی و هزینه های غیر منتظره شود. اگر در مورد pH موجود در منبع تأمین آب منزل خود یا اینکه سطح مختلف آب آشامیدنی به چه معناست ، نگران هستید ، در اینجا چند نکته را باید در نظر گرفت:pH چیست و چه عواملی باعث عدم تعادل آن می شود؟علائم عدم تعادل آب من چیست؟آیا آب نامتعادل نگران کننده سلامتی است؟برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید؟

pH چیست؟

از نظر فنی ، PH مخفف "پتانسیل هیدروژن" است ، که به این معنی است که آیا آن ماده تمایل بیشتری به ترک یون هیدروژن دارد یا یک یون هیدروژن اضافی به خود می گیرد. مقیاس pH از 0 تا 14 است و از 3 دسته مختلف تشکیل شده است: اسیدها ، بازها و خنثی. سطح pH 7 خنثی تلقی می شود و یونی هیدروژن به دست نمی آورد یا از دست نمی دهد. هر چیزی که زیر 7 اندازه گیری شود اسیدی در نظر گرفته می شود. اسیدها یون هیدروژن بیشتری دارند و بنابراین "پتانسیل هیدروژن" آنها از دست دادن این یون ها است. پایه ها دارای سطح PH بالای 7 هستند و به عنوان قلیایی نیز شناخته می شوند. پایه ها یون هیدروژن کمتری دارند ، بنابراین پتانسیل آنها جذب بیشتر آنها است. دقیقاً مانند اندازه گیری میزان سرد و گرم دما برای آب ، از سطح PH برای اندازه گیری میزان قلیایی و اسیدیته در آب استفاده می شود.

هر عدد در مقیاس pH ده برابر بیشتر یا کمتر از سطح بعدی است. سطح PH 6 برابر 10 برابر خنثی و سطح 5 100 برابر اسیدی تر است! پرش بین 5 و 6 ممکن است تفاوت زیادی به نظر نرسد ، اما به سرعت تسریع می شود. سطح pH 14 10،000،000 برابر بیشتر از سطح 7 است.

در زیر نمونه ای از برخی از اقلام معمول خانگی و محل قرارگیری آنها در مقیاس pH آورده شده

چه عواملی باعث عدم تعادل pH می شود؟نمودار PH

سطح PH طبیعی آب خالص 7 است. وقتی مواد شیمیایی و مواد معدنی وارد منبع آب می شوند ، می تواند نامتعادل شود. آب از هر چیزی که لمس کند عناصر را به خود اختصاص می دهد ، بنابراین سطح pH می تواند به طور چشمگیری در سراسر کشور متفاوت باشد. آب اسیدی معمولاً در مناطقی مانند شمال ویسکانسین ، اورگان ، کوههای کلرادو و نیویورک دیده می شود.

علت pH نامتعادل ، ترکیب خاک ، سنگ بستر یا سایر محیط هایی است که منبع آب از آن می آید. آب قلیایی بالا در نتیجه مناطق سنگلاخی با سنگ آهک زیاد است. این ماده حاوی ترکیبات کربنات ، بی کربنات و هیدروکسید است که با حل شدن و حرکت با آب ، سطح pH آن را افزایش می دهد. در انتهای دیگر مقیاس ، دلایل آب اسیدی می تواند از منابع مختلفی ناشی شود. بارش به دلیل دی اکسید کربن موجود در جو کمی اسیدی است. تجزیه گیاه و رواناب شیمیایی نیز عواملی هستند که باعث کاهش PH آب در منابع آب بسیاری از مناطق می شوند. به عنوان مثال ، آب شهر پورتلند از رودخانه Bull Run Watershed می آید که دارای PH کمتری است و باعث اسیدی شدن آب می شود.

علائم در عدم تعادل آب چیست؟

PHپاییننشان می دهد که pH کم دارید

 • رنگ آمیزی آبی / سبز با لوله کشی مسی
 • نشت در لوله کشی
 • رنگ آمیزی قرمز یا زنگ رنگ با لوله کشی فولاد گالوانیزه یا چدن
 • خوردگی و شستشو 
 • سمیت فلز
 • مزه ترش
 • احساس لغزندگی می کند

نشانه ها: شما PH بالایی دارید

 • مقیاس در وسایل و درهای دوش جمع می شود
 • کاهش جریان آب
 • تجمع مقیاس در پایین آبگرمکن مخزن
 • مزه تلخ

این کمک می کند تا علائم سطح بالا یا پایین pH در آب خانه خود را بدانید. اگرچه وقایع موجود در این لیست می تواند به سطح پایین یا زیاد pH در آب اشاره داشته باشد ، اما آزمایش سطح pH آب مهم است. یک آزمایش ساده DIY را می توان با خرید یک تست pH از یک استخر یا فروشگاه حیوانات خانگی انجام داد. این آزمایشات به شما تخمین می زند تا اگر با آب اسیدی یا قلیایی سر و کار دارید ایده بهتری ارائه دهید. شما همچنین می توانید مستقیماً با متخصص محلی تصفیه آب خود تماس بگیرید تا نه تنها نتایج دقیق سطح pH آب خود را ارائه دهد ، بلکه در مورد راه حل برای حل مشکل توصیه می کند.


چگونه PH بر روی لوله کشی من تأثیر می گذارد؟

pH پایین

خانوارهایی که دارای منبع آبی هستند که PH کم یا آب اسیدی دارند ، می توانند سردرد لوله کشی و لوازم خانگی را تجربه کنند. اسیدها خاصیت خورنده دارند. آنها گرسنه هستند تا مواد معدنی بیشتری دریافت کنند. مثل این است که آنها سعی می کنند خود را در حد 7 pH خنثی حفظ کنند و بنابراین مواد را از هر چیزی که لمس کنند دور می کنند. این بدان معنی است که آب اسیدی لوله کشی در سراسر خانه و همچنین آب با استفاده از وسایل خانه را می خورد و باعث نشت در لوله ها می شود.

ماده ای که از لوله های فلزی سلب می شود در حال ورود به منبع تغذیه است. خانه های دارای لوله کشی مسی می توانند روی وسایل حاصل از رسوب مس محلول در سینک ظرفشویی شما لکه های آبی / سبز داشته باشند. خانه های دارای لوله کشی گالوانیزه ممکن است شاهد لکه های قرمز یا زنگ زده در سطوح آسیب پذیر باشند.

در حالی که برخی از فلزات می توانند از محیط وارد آب شوند ، آب اسیدی نیز می تواند باعث ورود فلزات ناخواسته به منبع آب خانه شود. فلزات متداول حاصل از لوله کشی منزل که ممکن است آب را از اسیدیته آلوده کند ، سرب ، مس ، آهن و روی است.

pH بالا

سطح بالای pH اثر معکوس دارد. آب قلیایی مواد معدنی زیادی را حمل می کند و می خواهد از شر آنها خلاص شود تا به pH خنثی برسد. این امر باعث تجمع مقیاس با احتمال خراب شدن شیر آب و درهای دوش می شود. تجمع مقیاس همچنین می تواند در بخاری های آب و سایر وسایل مصرفی آب وجود داشته باشد ، به عناصر گرمایشی آنها آسیب برساند و مانع از کار صحیح آنها شود.

آب با pH بالا همچنین می تواند باعث ایجاد مقیاس زیادی در لوله کشی شود که جریان آب کاهش یابد و مانند شریان مسدود شود. این می تواند باعث فشار ضعیف آب در سراسر خانه شما شود.

آیا pH نامتعادل نگران کننده سلامتی است؟

سطح pH آب به عنوان "ثانویه" آلاینده آب آشامیدنی در نظر گرفته می شود ، به این معنی که خطری برای سلامتی ندارد و بیشتر مسئله زیبایی است. در حالی که pH آب آشامیدنی توسط سازمان حفاظت محیط زیست یا سایر سازمان های دولتی تنظیم نشده است ، آنها توصیه می کنند این میزان برای استفاده روزمره بین 6.5 تا 8.5 باشد.

اگر در مورد ادعای شرکت های آب بسته بندی شده که آب قلیایی فواید بیشتری برای سلامتی دارد ، کنجکاو هستید ، مقاله Water Technology ، pH پارانویا: درک ادعاهای آب قلیایی ، توضیح می دهد که PH بی ربطی به آب آشامیدنی دارد. در این مقاله نتیجه گیری شد که وقتی نوبت به نوشیدن آب می رسد ، هیچ دلیلی برای در نظر گرفتن سطح pH وجود ندارد زیرا بدن به طور طبیعی سطح pH را متعادل می کند.

چگونه می توان سطح pH را اصلاح کرد

همانطور که قبلاً ذکر شد ، pH مانند دمای آب است. اگر آب گرم دارید ، آب سرد اضافه می کنید تا به دمای اتاق برسد. متعادل سازی pH به همان معنا کار می کند.

برای افزایش PH آب اسیدی ، می خواهید آن را با افزودن مواد معدنی مورد نظر خنثی کنید. این کار را می توان با استفاده از یک فیلتر خانگی Acid Neutralizer انجام داد. خنثی کننده اسید از یک محیط کربنات کلسیم به طور طبیعی به نام کلسیت استفاده می کند که در آب اسیدی حل می شود تا سطح pH را افزایش دهد. یافتن سطح تصحیح مناسب برای آب می تواند مشکل باشد ، بنابراین مهم است که برای نصب صحیح تجهیزات با متخصص دستگاه تصفیه آب محلی خود صحبت کنید.

با داشتن آب اساسی ، مواد معدنی زیادی حمل می کند و به عنوان یک مشکل آب سخت در نظر گرفته می شود. آب سخت را می توان به راحتی با نرم کننده آب که با تبادل یونی کار می کند ، تصفیه کرد . رزین موجود در یک نرم کننده آب برای جذب یون های سخت با بار مثبت بار منفی دارد. این از ورود مواد معدنی به منبع آب جلوگیری می کند و سردردهای آب سخت را در خانه از بین می برد.

طبیعت می تواند تغییرات عمده ای در آنچه در آب شماست ایجاد کند ، بنابراین همیشه بهتر است با متخصصان مشورت کنید. اگر در مورد سطح pH در خانه خود نگرانی دارید ، برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص فیلتر تصفیه آب محلی خود تماس بگیرید. 02166002588خرید فیلتر تصفیه آب